XXIV Manewry Ratownicze „Lodowiec”.

XXIV Manewry Ratownicze „Lodowiec”.


W dniach 10.01. – 12.01.2018, na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XXIV Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Lodowiec”.

Do Jeleniej Góry przyjechało 45 zespołów z całej Polski, w tym dwa zespoły z Czech oraz Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Wrocławia.

Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu. – mówi mł. bryg. Andrzej Ciosk – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.

Po oficjalnej odprawie na placu na terenie JRG nr 1 w Jeleniej Górze – uczestnicy manewrów mogli posłuchać wykładu poprowadzonego przez dr Piotra Szetelnickiego na temat hipotermii.

Pierwsze zadania odbyły się 10 stycznia po godzinie 21:00. Każdy zespół, musiał wykonać dwa zadania, które rozmieszczone były na terenie Borowic. Ratownicy, tego wieczoru zmierzyli się z osobą, która doznała urazu głowy z powodu upadku z niedużej wysokości. Drugim zadaniem była awantura rodzinna – ratownicy musieli uspokoić oraz udzielić pomocy uczestnikom rodzinnej kłótni.

Następnego dnia odbyła się pętla, w której do wykonania było 5 zadań. Epizody rozmieszczone były na terenie powiatu jeleniogórskiego. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: prowadzić resuscytacje krążeniowo – oddechową przy pomocy urządzenia do samodzielnej kompresji klatki piersiowej; udzielić pomocy saneczkarzowi we wstrząsie neurogennym, który podczas treningu zderzył się z osobą, która wtargnęła na tor. Tego dnia ratownicy zmierzyli się również z osobą, która zatruła się tlenkiem węgla (czadem). Kolejnym z zadań była pomoc osobie chorującej na cukrzyce, która została znaleziona w Kopali Pogórze. Na koniec grupy kilku zespołów musiały poradzić sobie z mężczyzną, który nie stawiając się w areszcie śledczym ranił kilka osób w barze – w tym swoją ciężarną konkubinę – a następnie próbował odebrać sobie życie.

Ostatni dzień nie zakończył się „masówką”, jak większość manewrów, a pięknymi widokami. Uczestniczy wjechali wyciągiem na szczyt Szrenicy. To właśnie tam musieli udzielić pomocy poszkodowanym, którzy byli wyziębieni, upadli ze skały czy doznali urazu, podczas wypadku na nartach. Pomimo mgły w Szklarskiej Porębie, przy dolnej stacji wyciągu na Szrenicę, na szczycie warunki były zupełnie inne – brak wiatru oraz nieskazitelna widoczność odsłoniła przed uczestnikami piękne widoki Karkonoszy.

Pozorantami w tej edycji manewrów ratowniczych byli uczniowie klasy strażackiej. Serdeczne podziękowania kierowane są do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Grupie Ratownictwa Specjalistycznego OSP Jelenia Góra – za organizację kolejnej edycji manewrów ratowniczych, które cieszą się ogromny zainteresowaniem nie tylko w województwie dolnośląskim. Kolejna jubileuszowa odsłona manewrów ratowniczych jeszcze tego lata – zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*