Wypadek samochodowy – to warto wiedzieć

Wypadek samochodowy – to warto wiedzieć


Kiedy znajdziesz się na miejscu wypadku, w kilka sekund (często instynktownie) będziesz podejmować decyzje, które mogą pomóc lub doprowadzić do tragedii.

Poświęć kilka minut na przeczytanie poniższego tekstu, aby dopasowując procedurę do okoliczności zawsze zadbać o bezpieczeństwo, swoje, poszkodowanych i osób postronnych.

 1. Jesteś świadkiem wypadku na drodze, nim odejdziesz od swojego auta:wypadek
a) zjedź na pobocze i zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu,
b) włącz światła awaryjne,
c) ubierz kamizelkę odblaskową,
d) zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy
e) jeśli zapadł zmrok weź z auta latarkę, o ile taką posiadasz w aucie

2) ustaw trójkąt ostrzegawczy, pamiętaj o odpowiedniej odległości:
a) na autostradzie lub drodze ekspresowej w odległości 100 m za pojazdem,
b) na pozostałych drogach – poza obszarem zabudowanym –  30-50 m za pojazdem,
c) na pozostałych drogach – na obszarze zabudowanym – na wysokości nie większej niż 1 m.

3) rozejrzyj się i sprawdź czy istnieją zagrożenia, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo, np. rozlane paliwo, wyciek na drogę, płonący/dymiący silnik

4) wyłącz zapłon w pojazdach uczestniczących w zdarzeniu,

5) oceń ilość i stan poszkodowanych – zorientuj się ile osób uczestniczyło w wypadku, oceń ich stan i staraj się pomóc w pierwszej kolejności tym najbardziej poszkodowanych. Przeszukaj najbliższą okolicę, np. przydrożne krzaki, czy rowy, gdyż może tam się znajdować ofiara, która mogła stracić przytomność. Warto pamiętać, że najczęściej osoba, która najbardziej krzyczy jest najmniej poszkodowana i krzyczy, gdyż jest w silnym szoku.

6) wezwij pomoc

7) jeżeli poszkodowani są nadal w aucie, a nie ma bezpośredniego zagrożenia życia (brak oddechu u poszkodowanego, pożar, niebezpieczeństwo najechania na pojazd przez innych uczestników ruchu itp.) nie wyciągaj ich na siłę z pojazdu! Pamiętaj, że osoby uczestniczące w takim zdarzeniu traktujemy jako urazowe, tzn. zakładamy, że mogło nastąpić uszkodzenie kręgów szyjnych. Jeśli masz kontakt z poszkodowanym unieruchom głowę – podtrzymując lub zakładając kołnierz ortopedyczny.

8) o ile to możliwe opatrując rany zagrażające życiu, nie zmieniaj pozycji poszkodowanych

9) jeśli uczestnik zdarzenia jest nieprzytomny, a my nie możemy sprawdzić, czy oddycha prawidłowo, wyciągamy go z auta np. Chwytem Rautek.  Jeśli po wyciągnięciu nieprzytomnego poszkodowanego stwierdzisz brak oddechu wykonaj RKO.

10) jeśli będzie taka możliwość staraj się obserwować wszystkich poszkodowanych, aż do przybycia specjalistycznej pomocy.

Dla swojego bezpieczeństwa ZAWSZE PAMIĘTAJ, aby mieć założone rękawiczki jednorazowego użytku! Zapewnią ci ochronę przed bezpośrednim kontaktem z krwią, wydzielinami oraz płynami ustrojowymi poszkodowanego, a tym samym przez potencjalnym zakażeniem, np. wirusowym zapaleniem wątroby.

 

Bezpośredni link do artykułu: http://divemed.pl/wypadek-samochodowy-to-warto-wiedziec/