Wybuch w podziemiach Wzgórza Kościuszki.

Wybuch w podziemiach Wzgórza Kościuszki.


Dnia 07.09.2018 o godzinie 12:00 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze wpływa zgłoszenie o wybuchu oraz zadymieniu, które wydobywa się z jednego z wejść do podziemi Wzgórza Kościuszki przy ulicy Chełmońskiego w Jeleniej Górze. Dodatkowo w podziemiach znajduje się grupa młodzieży, która zwiedzała tamtejsze korytarze.

W pierwszej kolejności na miejsce dojeżdżają 3 zastępy z JRG nr 2, a następnie 2 zastępy z JRG nr 1. Po dojeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, Kierujący Działaniem Ratowniczym potwierdza obecność zadymienia a następnie wprowadza do wnętrza podziemi rotę strażaków ubranych w aparaty ochrony układu oddechowego razem z linią gaśniczą celem przeszukania.

Po chwili KDR dostaje informację zwrotną od wprowadzonej roty o znalezieniu miejsca wybuchu powojennej bomby, poszkodowanych osobach oraz kolejnym niewybuchu. Po zabezpieczeniu przez strażaków pocisku rota udaje się na zewnątrz. Na miejsce zdarzenia oprócz dodatkowych zastęp OSP zostaje zadysponowany patrol rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca.

Do momentu przyjazdu patrolu saperskiego działania strażaków polegają na zabezpieczeniu oraz oddymieniu podziemi. Po dojeździe patrolu rozminowania saperzy przystąpili przy pomocy technik linowych do usunięcia i zabezpieczenia pocisku.

Dalsza część działań należała do przybyłych na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej oraz ratowników medycznych. Po otworzeniu przy pomocy hydraulicznej wyważarki drzwi do kolejnego wejścia do podziemi strażacy zlokalizowali wszystkich poszkodowanych, dokonali Triage a następnie ewakuowali ich na zewnątrz i przekazali Zespołom Ratownictwa Medycznego.

Na szczęście to tylko przebieg ćwiczeń służb ratowniczych pod kryptonimem „Operacja Ariadna”. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy, ratownicy medyczni i przedstawiciele zarządzania kryzysowego miasta Jeleniej Góry oraz patrol rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Zakres działań obejmował zorganizowanie i prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej, w tym także ewakuacji osób, w trudnych warunkach jeleniogórskich podziemi. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania i wypracowanie prawidłowego postępowania w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego i tąpnięcia.

Jeden komentarz do “Wybuch w podziemiach Wzgórza Kościuszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*