Ochotnicza Straż Pożarna Miłków.

Ochotnicza Straż Pożarna Miłków.


IMG_4222Straż pożarna w Miłkowie została założona w listopadzie 1880  roku. W początkowym okresie liczyła 30 członków, ochotników. Jednostka była uznawana za najlepszą w województwie jeleniogórskim. W roku 1905 powstaje nowa strażnica, a w 1920 zostaje rozbudowana. Rok 1934 jest rokiem przełomowym w działalności strażaków z Miłkowa. Jednostka zostaje zmotoryzowana, wóz konny zastąpiło nowe auto strażackie, a tradycyjną sikawkę pompa motorowa. W czasie wojny w strażnicy znajdował się posterunek i areszt milicji.

W 65. rocznicę istnienia w 1905 roku, straż pożarna zostaje rozwiązana, lecz w tym samym roku nowo przybyli osadnicy powołali Ochotniczą Straż Pożarną, która była pierwszą polską jednostką utworzoną w powiecie jeleniogórskim. Jej naczelnikiem przez wiele lat pozostawał Stefan Pabiańczyk. W tamtych latach swoimi działaniami zasłużyli się również Kazimierz Pietraszek, Stefan Respondek, Stanisław Skrzyniarz i Mieczysław Skowronek. Od tamtej pory OSP w Miłkowie działa z małymi przerwami. Ciekawostką jest, że w roku 1979 w remizie został nagrany fragment filmu „Gazda z Diabelnej”.
W 2007 roku, jednostka zaczęła na nowo działać. Wtedy to, na kurs podstawowy dla strażaków ochotników poszło około 10 osób, aby działanie jednostki miało na nowo sens. Na obecną chwilę w jednostce służy czynnie 22 strażaków-ochotników. Posiadają oni szkolenia: podstawowe dla strażaków OSP, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), ratownictwa technicznego oraz kierowców-operatorów.

Samochody, które były na wyposażeniu OSP:
– Opel Adam (lata 60-70),
– Star 266 (jego historia nie jest znana),
– Star 244 / Osiny (pozyskany z wojska),
– Star 266 / Bonex (na obecną chwilę).

Strażacy są dysponowani głównie do pożarów, ale nie tylko. W celu usprawnienia alarmowania zakupili system selektywnego alarmowania. Średni czas od momentu alarmowania do wyjazdu, to około 3 minuty. Na akcję wyjeżdża zawsze komplet ludzi w samochodzie, niezależnie od pory dnia. Nie ma takiej sytuacji, żeby jechały 3-4 osoby. Swoimi działaniami zabezpieczają teren gminy Podgórzyn, w pierwszej kolejności Miłków a następnie resztę gminy. Jeżeli jest potrzeba, są wzywani do „większych akcji” poza terenem gminy.

Dotacje z gminy nie są zbytnio wysokie i druhowie cały czas potrzebują pieniędzy na doposażenie jednostki oraz remont remizy. Cały czas szukają sponsorów. Przekształcili się w Organizację Pożytku Publicznego, aby mieszkańcy i nie tylko oni, mogli przeznaczyć swój 1% na ich działalność do czego serdecznie zapraszamy. Szczegółowe dane na jednym ze zdjęć.

Na pytanie o najtrudniejszej akcji lub takiej, którą cały czas ją pamięta, jeden z druhów odpowiedział, że są to wszystkie pożary budynków, a przede wszystkim budynków mieszkalnych. W zeszłym roku strażacy mieli około 30 wyjazdów, natomiast w tym jest ich już 23. Jak można przypuszczać w tym roku będzie zdecydowanie więcej akcji niż w ubiegłym.

Druhowie aktywnie uczestniczą w życiu wsi i gminy. Pomagają przy festynach, dożynkach, stoją przy Bożym grobie w Kościele. Zorganizowali akcję zbiórki krwi, która będzie cykliczna. Pierwsza odbyła się 7.02.2014. Więcej informacji na plakacie.

Podziękowania dla Prezesa, Naczelnika oraz strażaków z OSP Miłków, za okazaną pomoc oraz miłą atmosferę podczas sesji zdjęciowej.

Zdjęcia po remoncie i wymianie oświetlenia:

Zdjęcia przed remontem i wymianą oświetlenia w samochodzie: