Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Wiejska.

Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Wiejska.


IMG_4338Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Wiejska jest jedną z trzech jednostek OSP miasta Jelenia Góra. W związku z tym zabezpiecza obszar miasta Jelenia Góra, ale w przypadku potrzeby może być zadysponowana poza ten obszar.

Została założona w 1946 roku. Do OSP na Wiejskiej należy 34 strażaków ochotników, którzy posiadają miedzy innymi kurs operatorów sprzętu specjalnego, kurs dowódców, kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), kurs ratownictwa technicznego, kurs ratownictwa powodziowego. Oprócz strażaków – ratowników w OSP prężnie działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która liczy sobie 10 członków w tym jedną dziewczynę.OSP Jelenia Góra – Wiejska jest jednostka typu S-3. Posiada jeden średni samochód ratowniczo-gaśniczy (Mercedes Benz Atego 1429 GBA 2,5/16) oraz dwa samochody lekkie (Lublin III GLM i Toyota Hilux SLRr). Oprócz samochodów jednostka posiada dwie pompy przewoźne, które umieszczone są na przyczepach, jedną elektryczna, drugą spalinową.

Jednostka jest odpowiedzialna za podejmowanie działań ratowniczych w sytuacji pożarów, klęsk żywiołowych, awarii i katastrof technicznych, chemicznych i ekologicznych itp. w mieście Jelenia Góra i po za terenem miasta.

OSP Jelenia Góra – Wiejska

O zdarzeniach jednostka powiadamiana jest drogą telefoniczną. Niewątpliwie ochotnikom przydałby się system do selektywnego alarmowania, który oszczędził by czas samodzielnego uruchamiania syreny czy telefonicznego przekazywania alarmu. Jednocześnie skróciłoby to czas wyjazdu do działań.

Na pytanie o akcję, która została w ich pamięci, strażacy opowiedzieli o pożarze hurtowni fajerwerków, gdzie po wybuchu ucierpiało czterech strażaków z jednostki. Na szczęście nic poważnego im się nie stało, „siłą” zostali przetransportowani do szpitala, po czym wrócili z powrotem na miejsce działań. Kilka razy strażacy wracając z różnego rodzaju zabezpieczeń udzielali pomocy poszkodowanym podczas wypadków i potrąceń, które miały miejsce na ich oczach.

Podziękowania dla Naczelnika oraz strażaków z OSP Jelenia Góra – Wiejska, za okazaną pomoc oraz miłą atmosferę podczas sesji zdjęciowej.