Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Sobieszów.

Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Sobieszów.


IMG_1383Ochotnicza Straż Pożarna Jelenia Góra – Sobieszów jest jedną z trzech jednostek OSP miasta Jelenia Góra. W związku z tym zabezpiecza obszar miasta Jelenia Góra,  ale w przypadku potrzeby może być zadysponowana poza ten obszar.  Została założona w 1946 roku. Do OSP w Sobieszowie należy 24 strażaków ochotników, z czego jeden posiada kurs naczelników, trzech kurs dowódców, pięciu kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP), czterech kurs ratownictwa technicznego, dwóch kurs ratownictwa powodziowego. Oprócz czynnych strażaków w OSP znajdują się również honorowi emeryci.

Jednostka jest odpowiedzialna za podejmowanie działań ratowniczych w sytuacji pożarów, klęsk żywiołowych, awarii i katastrof technicznych, chemicznych i ekologicznych itp. w mieście Jelenia Góra i po za terenem miasta.

OSP Jelenia Góra – Sobieszów jest jednostka typu S-1. Posiada jeden średni samochód ratowniczo-gaśniczy (Mercedes Benz Atego 1329 GBARt 2,5/28) oraz łódź wiosłową 4 osobową. Oprócz wyżej wymienionych, jednostka posiada również 24 rękawy przeciwpowodziowe. Mercedes Benz Atego jest to piąty pojazd jaki strażacy mają na wyposażeniu, poprzednie to:
– Dodge,
– Star 26P POM GBM 3/8,
– Star 244 GBM 2,5/8,
– Jelcz 315 GCBA 6/32.

Posiadany przez OSP sprzęt znajduje się w murowanej remizie, która posiada dwa boksy garażowe. Oprócz garażu w remizie znajduje się świetlica, kuchnia oraz siłownia. Od kilku lat OSP w Sobieszowie odnotowuje podobną liczbę wyjazdów do zdarzeń – około 100 razy. Od 2011 roku ochotnicy mają kontakt z jednostka straży pożarnej z Niemiec w gminie Boxberg. To właśnie z tą jednostka został napisany wspólny projekt europejski, dzięki któremu pozyskano nowy samochód GBARt. Natomiast po stronie niemieckiej wybudowano nową remizę.

Jednostka o zdarzeniach powiadamiana jest drogą radiową i telefoniczna. W 2013 roku syrena służąca do alarmowania, została zmieniona na elektroniczną. Niewątpliwie ochotnikom przydałby się system do selektywnego wywoływania, niestety miasto nie dysponuje odpowiednimi środkami na pomoc w zakupie systemu, a sama jednostka nie posiada całej kwoty. Koszt takiego urządzenia razem z montażem to około 5600 zł. Najważniejszym aspektem przemawiającym za kupnem tego sprzętu jest skrócenie czasu wyjazdu i zlikwidowanie konieczności telefonicznego informowania o zdarzeniu. A ochotnicy byliby powiadamiani o akcji poprzez terminal SMS lub pager.

Podziękowania dla Prezesa, Naczelnika oraz zaprzyjaźnionych strażaków z OSP Jelenia Góra – Sobieszów, za okazaną pomoc oraz miłą atmosferę podczas sesji zdjęciowej.

347[D]XX – SLRr – Mercedes Benz Sprinter 313 CDI 4×4 / PS Szczęśniak