Ochotnicza Straż Pożarna w Łomnicy jest jedną z sześciu jednostek OSP powiatu jeleniogórskiego włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W związku z tym zabezpiecza obszar gminy Mysłakowice, ale w przypadku potrzeby może być zadysponowana poza jej obszar. Do OSP w Łomnicy należy 30 strażaków ochotników, z czego czterech podsiada kurs dowódców, dwóch kurs naczelników, jedenastu kurs Kwalifikowanej Pomocy Przedmedycznej (KPP), sześciu kierowców, ponad dziesięciu posiada uprawnienia ratownictwa technicznego oraz jeden nurek.
Jednostka jest odpowiedzialna za podejmowanie działań ratowniczych w sytuacji pożarów, klęsk żywiołowych, awarii i katastrof technicznych, chemicznych i ekologicznych itp. w Gminie Mysłakowice, Powiecie Jeleniogórskim oraz Województwa Dolnośląskiego.
Pojazdy stacjonują w dużym murowanym budynku, który posiada m.in. zamykane podnoszonymi drzwiami dwa boksy garażowe. Remiza została oddana do użytku w 1994r., jest to dość duży i nowoczesny obiekt budowany w ramach współpracy urzędu gminy, komendy wojewódzkiej oraz społecznego komitetu budowy remizy. Jednostka posiada syrenę alarmową włączoną do powiatowego systemu selektywnego wywoływania. W przypadku potrzeby sygnał alarmowy wysyłany jest drogą radiową po wprowadzeniu odpowiedniego kodu przez dyspozytora Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Jeleniej Górze. Wdrożony jest również system powiadamiania ochotników o akcji poprzez terminal SMS. Pozwala to na skrócenie czasu wyjazdu i likwiduje konieczność telefonicznego informowania o zdarzeniu.
OSP w Łomnicy jest jednostką typu S-2. Posiada 2 średnie samochody gaśnicze (Renault Midlum 2011r. produkcji oraz Berliet Camiva 1989r. produkcji). Niewątpliwie ważnym aspektem przemawiającym za potrzebą zakupu samochodu do ratownictwa technicznego jest zrealizowana na granicy miasta Jelenia Góra – gmina Mysłakowice inwestycja, jaką była budowa obwodnica południowa miasta. Droga jest częścią drogi DK3. Inwestycja jest już zrealizowana i przebiega na południowych obrzeżach miasta. Jej celem jest wyeliminowanie ruchu tranzytowego w kierunku Karpacza oraz odciążenie obwodnicy północnej.
Niewątpliwie posiadany przez Ochotniczą Straż Pożarną sprzęt do ratownictwa drogowego będzie niezbędny w celach
wspierania działań Państwowej Straży Pożarnej na tym terenie.
O profesjonaliźmie jednostki świadczy również udział 24.07.2012 r. w pożarze Elektrowni Turów w Bogatyni na Dolnym Śląsku. OSP Łomnica działająca w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego należy do Kampanii Gaśniczej Lwówek i działa w ramach plutonu 1. Punktem koncentracji było miasto Gryfów Śląski gdzie jednostka niezwłocznie się udała. Kolejne przegrupowania w miastach Lubań i Zgorzelec. Pożar wybuchł krótko przed 22:00, objął dwa bloki – numer jeden i numer dwa. Był efektem wybuchu pyłu węglowego w dziale nawęglania biomasą. Blok numer 1 był już wcześniej wyłączony z powodu remontu. Po pojawieniu się ognia, wyłączono bloki numer 2, 3 i 4. Wybuch pyłu węglowego i późniejszy pożar zniszczyły zasilające je taśmociągi z węglem. Ocena Komendanta Miejskiego kpt. Jerzego Sładczyka w 2011 dająca jednostce 7 na 7 pkt. czy najwyższa dotacja dla jednostek KSRG z powiatu jeleniogórskiego świadczą o dobrej organizacji czy wyszkoleniu kadry OSP. Do pełnej profesjonalizacji działań i niezbędnym zabezpieczeniu tak ważnego regionu potrzeby jest wcześniej wspomniany nowocześniejszy
samochód do ratownictwa technicznego.
Siły bojowe:
– 359[D]01 – GBA – Renault Midlum 300.14 DXi / WISS
– 359[D]29 – GBA – Berliet / Camiva
– P-1 – APL – Agregat Piany Lekkiej
Szczególne podziękowania dla Zastępcy Naczelnika oraz strażaków ochotników za pomoc w przeprowadzeniu sesji zdjęciowej.