Wieczór pełen płonących traw i nieużytków!

Wieczór pełen płonących traw i nieużytków!


W ciepły piątkowy (02.08.2019r.) wieczór, na terenie powiatu jeleniogórskiego doszło do serii pożarów traw i nieużytków, które najprawdopodobniej były wynikiem podpaleń.

Paliło się między innymi w okolicy ul. Orkana w Jeleniej Górze, gdzie z pożarem walczyli strażacy z JRG 1 Jelenia Góra. Niewątpliwie najgorszy był pożar zlokalizowany w lesie pomiędzy Krzyżem Milenijnym w Jeleniej Górze a Dziwiszowem. Dojazd do tego miejsca był na tyle utrudniony, że na miejsce zadysponowano kilka zastępów straży pożarnej (OSP Dziwiszów, OSP KSRG Jeżów Sudecki oraz JRG 2 Jelenia Góra) oraz quada do jak najszybszego zlokalizowania miejsca pożaru oraz dróg dojazdowych dla pojazdów. Finalnie, strażacy musieli stworzyć linię gaśniczą o blisko 400 metrach długości, żeby ugasić pożar.

Przypominamy, że praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodatkowo w związku z panująca suszą, apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Tekst: Paweł Michałkiewicz – Jelenia Góra 998
Zdjęcia: Łukasz Długosz – Jelenia Góra 998

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*