Upały – ostrzeżenia i porady

Upały – ostrzeżenia i porady


Dużo płynów, lekkie dania

Płyny to podstawa – podczas upałów, organizm wydala ich bardzo dużo a my musimy uzupełniać niedobory. Odradzane są jednak alkohole czy oranżady. Polecana woda mineralna, soki owocowe i herbata.

W upalne dni powinniśmy spożywać lekkostrawne posiłki, które nie będą nadmiernie obciążać naszego organizmu, podczas długotrwałego trawienia. Wskazane jest jedzenie owoców i warzyw, które są bogate w składniki mineralne i witaminy. Unikajmy natomiast tłustych potraw, które są smażone i wysokokaloryczne. Fast food podczas upałów to zły pomysł.

Uwaga na dzieci i starsze osoby

Trzeba pamiętać, że dzieci do 6 miesiąca życia powinny przebywać wyłącznie w cieniu. Ich skóra jest bardzo cienka i nie wolno ich opalać. Malucha, ale i starsze dzieci przed wyjściem na skwar smarujemy kremami z wysokim filtrem.

Osoby starsze, przyjmujące większą ilość leków, powinny dbać o odpowiednie nawodnienie, ponieważ jego brak, może powodować zwiększone stężenie leków w organizmie, a przez to prowadzić nawet do śmierci. W upalne dni należy szczególnie zainteresować się osobami starszymi, aby jak najmniej czasu spędzały na słońcu np. robiąc im zakupy.

Uwagi dla kierowców

Nie masz klimatyzacji w samochodzie? Lepiej nie wybieraj się w dłuższe trasy. Jeśli już jednak musisz, pamiętaj, żeby nawadniać organizm i robić sobie przerwy. Gdy parkujesz auto, staraj się stawiać je w cieniu, choć wiemy, ze to nie zawsze możliwe. Wnętrze auta podczas upału nagrzewa się nawet do kilkudziesięciu stopni.

Nie przebywaj na największym słońcu

Warto posiedzieć w cieniu, a nawet trzeba. Jeśli jednak musimy przebywać na słońcu, pamiętajmy o nakryciu głowy, które uchroni nas przed udarem słonecznym. Stanowczo też odradzamy wysiłek fizyczny podczas najwyższych temperatur – wtedy szczególnie łatwo o udar. Pracę, w miarę możliwości, planujmy tak, by nie męczyć się na największym słońcu.

Dbajmy o zwierzęta

Po pierwsze – nigdy nie zostawiaj swojego psa w zamkniętym samochodzie na słońcu. Zwierzę może nie znieść temperatury kilkudziesięciu stopni. Po drugie – podobnie jak w przypadku ludzi – pies musi pić. Pamiętaj, aby zawsze miał wodę w misce.

A w mieszkaniu?

Jest jeszcze kilka rzeczy, które pomogą znieść upały: dbaj o zasłanianie okien w dzień. Nie będziesz się męczyć a mieszkanie nie nagrzeje się do tego stopnia, byś nie mógł się wyspać.

Jeśli przez cały dzień przebywamy w domu lub wracamy do niego po pracy, pamiętajmy o wietrzeniu mieszkania. Żaluzje lub zasłony powinni być zaciągnięte, zwłaszcza po nasłonecznionej stronie mieszkania, a my powinniśmy przenieść się na stronę północną, gdzie jest najchłodniej.

Korzystajmy z klimatyzatorów i wentylatorów z umiarem. W przypadku klimatyzacji optymalna temperatura powietrza powinna wynieść nie mniej niż 23 stopnie, ponieważ poniżej tej wartości możemy ulec przeziębieniu.

Najbardziej niebezpieczne godziny

Przede wszystkim mitem jest to, że upał osiąga swoje apogeum w godzinach południowych. Otóż najwyższe temperatury w ciągu doby notowane są między godziną 15:00 a 18:00. Natomiast w okolicach południa mamy największe promieniowanie słoneczne, a więc największe dawki niebezpiecznych promieni ultrafioletowych docierają do naszej skóry.

Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo, przy przekroczeniu 30 stopni, powinniśmy ograniczać przebywanie w pełnym słońcu do minimum między godziną 10:00 a 18:00. Zwłaszcza dotyczy to osób starszych, dzieci i wszystkich cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku przegrzania (hipertermii)

Charakterystycznymi objawami hipertermii są: osłabienie organizmu, bóle i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia widzenia, zaburzenia świadomości, obrzęki stóp i okolicy kostek, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia oddychania czy utrata przytomności.

W przypadku podejrzenia hipertermii, należy jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W przeciwnym razie może dojść do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego!

Poszkodowany powinien usiąść, konieczne w zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Następnie należy stosować zimne okłady – najpierw na głowę, potem na resztę ciała. Nie zaleca się okładów z kostek lodu nakładanych bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Lód lepiej włożyć w woreczek lub ręcznik.

 

Materiał napisany na podstawie informacji z: www.poradnikzdrowie.pl, www.twojapogoda.pl oraz www.zamosc.naszemiasto.pl