„ŚWIĘTA WIELKANOCNE” –  POLICJA  APELUJE !!!

„ŚWIĘTA WIELKANOCNE” – POLICJA APELUJE !!!


„Święta Wielkanocne” są okresem szczególnym dla każdego człowieka. Jest to czas radości i nadziei na przyszłość, a okres przedświąteczny charakteryzuje się gorączką zakupów.

W związku z tym apelujemy do mieszkańców, o zachowanie w tym okresie szczególnej ostrożności, bowiem pośpiech, roztargnienie często wykorzystują przestępcy, a rozkojarzeni, zabiegani ludzie stają się ofiarami kradzieży, napadów ewentualnie zdarzeń komunikacyjnych bądź sami te zdarzenia powodują. Prosimy w tych dniach o szczególną rozwagę wszystkich kierujących, abyśmy mogli wszyscy cali i zdrowi spotkać się po tych Świętach.

Mając powyższe na uwadze jeleniogórscy policjanci od 25 marca br. do 29 marca br. prowadzić będą działania prewencyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu oraz turystom, którzy w tych dniach odwiedzą ziemię jeleniogórską.

Celem tych działań jest zminimalizowanie skutków i ograniczenie zdarzeń drogowych. W tym czasie dużo ludzi planuje odwiedziny rodziny czy przyjaciół, w Polsce lub zagranicą. Mając to na uwadze policjanci będą czuwać nad ułatwieniem podróżującym przejazdu oraz nad bezpiecznym dotarciem do celu podróży.

Policjanci zarówno Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, jak również pionów prewencji szczególnym nadzorem obejmą drogę krajową numer 3 w kierunku Szklarskiej Poręby, drogę w kierunku Karpacza, a także inne drogi na terenie powiatu jeleniogórskiego.

Funkcjonariusze, którzy będą pełnić służbę w tych dniach będą eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących, sprawdzać czy kierowcy mają stosowne dokumenty uprawniające ich do kierowania, stan techniczny pojazdów oraz wyposażenia oraz reagować na wszelkiego rodzaju przestępstwa i wykroczenia. Ponadto będą służyć również pomocą w sytuacjach utrudnień w ruchu drogowym. Pracę funkcjonariuszy wspomagać będzie fotoradar , który ustawiony będzie na głównych ciągach komunikacyjnych, a także video-rejestrator. Dlatego też apelujemy o ostrożną i rozważną jazdę. Kierowcy noga z gazu.

Mając powyższe na uwadze prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności oraz przekazujemy kilka rad prewencyjnych, które być może ustrzegą mieszkańców przed przykrymi zdarzeniami, a zastosowanie się do nich pozwoli na spokojne spędzenie tych Świąt.

Apelujemy do wszystkich kierowców:

 zachowajcie szczególną ostrożność, wszędzie tam gdzie występuje nasilenie ruchu pieszych, zachowujcie się, tak jakbyście chcieli, aby inni zachowywali się wobec Was;
 zwracajcie uwagę na oznakowanie dróg i ulic – mogą wystąpić przypadki znacznych zmian w organizacji ruchu. Tak zwana jazda na pamięć może być przyczyną wypadku,
 parkujcie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,
 Jeżeli piliście alkohol, nie wsiadajcie za kółko. Pijani kierowcy mają na sumieniu co dziesiątą ofiarę wypadków drogowych.
 nie pozostawiajcie w samochodach rzeczy wartościowych. Pamiętajcie o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”,

Z całą pewnością część z nas planuje w tych dniach wyjazdy na kilka dni do rodziny czy przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że przestępcy w tym czasie mogą zainteresować się naszymi opuszczonymi chwilowo mieszkaniami. W tym okresie policjanci pełnią wzmożoną służbę patrolowo-interwencyjną m.in. po to, aby zapobiec takim zdarzeniom. Jednak wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając następujących rad i wskazówek:

• Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnienie skrzynki na listy, tak, aby pozostawiona dla nas korespondencja nie stała się pożywką dla „złodziei”. Poprośmy sąsiadów lub kogoś z rodziny, aby przez ten czas ktoś u nas zamieszkał. Jeżeli jest to niemożliwe to w trakcie nieobecności dobrze jest zadbać o tzw. „ożywienie mieszkania „ poprzez zamontowanie „włączników zmierzchowych” światła, jak również wykorzystać inne osiągnięcia techniki.
• Przed wyjazdem należy zadbać o to, aby biżuterię ulokować w skrytkach bankowych, a pieniądze na koncie.
• Rodzice powinni uczulić swoje dzieci na kontakty z nieznajomymi, gdyż włamywacz zanim zdecyduje się na włamanie musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania, dlatego najłatwiej tę wiedzę wydobyć podstępnie od dzieci.
• Jeżeli mieszkania nie posiadają elektronicznych czy mechanicznych zabezpieczeń poproście sąsiadów pomoc, aby zwrócili uwagę na mieszkanie podczas Państwa nieobecności. Ponieważ pomoc sąsiedzka od lat jest najlepszym sposobem zabezpieczeń wszelkiego rodzaju mienia.

W okresie przedświątecznych zakupów w miejscach bardzo zatłoczonych (pociągi tramwaje, autobusy, sklepy) pojawiają się tzw. „kieszonkowcy”. Laikowi trudno jest ich rozpoznać w tłumie. Mogą to być młodzi, dobrze ubrani mężczyźni, eleganckie dziewczyny, kilkunastoletni chłopcy, a nawet starsi panowie. Potrafią być mili, grzeczni, chętni do pomocy, w związku z tym:

• wsiadając do autobusu lub tramwaju sprawdź czy zamek torebki lub saszetki jest zapięty,
• torebkę trzymaj przed sobą, a pasek nawiń na rękę,
• zwróć uwagę na osoby rozpychające się bez powodu
i obserwujące pasażerów,
• w miarę możliwości unikaj tłoku i ścisku,
• nie noś portfela i dokumentów w tylnej kieszeni spodni,
• jeśli ręce masz zajęte bagażem, pamiętaj o zapięciu marynarki czy płaszcza,
• nie ,,zajmuj” siedzącego miejsca swoją torebką, sam jednocześnie kasując bilet,
• nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu,
• kluczy od mieszkania nie noś razem z dokumentami,
• w przypadku zauważenia kradzieży natychmiast głośno reaguj, żądaj zamknięcia drzwi i wezwij Policję: tel. 997 lub tel. komórkowy 112.

Policja jeleniogórska w tym czasie będzie skutecznie reagować na wszelkie próby zakłócenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Należy pamiętać, że tradycja związana z tzw. ”lanym poniedziałkiem” powinna przebiegać w granicach rozsądku. Policja będzie dyscyplinować te osoby, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu innych. W zależności od znamion czynu policjanci będą kierować sprawy do sądu bądź wszczynać postępowania karne.

Wspólnie zadbajmy o to, żeby tradycja była tradycją, a nie wybrykiem chuligańskim. Zawsze możecie Państwo liczyć na naszą pomoc i opiekę. Prosimy o przekazywanie policjantom wszelkich uwag mogących przyczynić się do zapewnienia nam wszystkim spokoju i bezpieczeństwa.

podinsp. Edyta Bagrowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*