Przekazanie samochodów dla OSP Łomnica i Bukowiec!

Przekazanie samochodów dla OSP Łomnica i Bukowiec!


W piątek (16.10.2018r.) około godziny 14:00 na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomnicy, odbyło się oficjalne przekazanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP KSRG Łomnica oraz przekazanie pojazdu Berliet Camiva dla OSP Bukowiec.

Wspomniany samochód dla Łomnicy to „średni” MAN TGM 18.340 z napędem na cztery koła zabudowany przez firmę MotoTruck w Kielcach. Silnik spełnia normy czystości spalin EURO 6. Kabina czterodrzwiowa, jednomodułowa, o układzie miejsc 1 + 1 + 4. Nowy wóz bojowy posiada między innymi zbiornik wody o pojemności 4,5 tyś. litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 450 litrów, szybkie natarcie oraz maszt oświetleniowy. Dodatkowo pojazd wyposażony został w wyciągarkę, a także system 4 zraszaczy. Na stanie samochodu znajduje się armatura wodno-pianowa, sprzęt ratownictwa technicznego, wodnego, drabiny oraz sprzęt ratownictwa medycznego.

Nowy MAN zastąpił wysłużonego Berlieta (1989r.), który przez wiele lat służył w Łomnicy.

Zakup pojazdu nie odbyłby się bez udziału i wkładu finansowego następujących instytucji i jednostek organizacyjnych udzielających pomoc:

  • Gmina Mysłakowice,
  • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej,
  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu,
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • Urzęd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Podczas uroczystości przekazano „starego” Berlieta, który służył przez wiele lat za granicą, a następnie w Łomnicy dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowcu. Samochód jakiś czas temu przeszedł remont kapitalny, począwszy od kabiny, silnika aż po całkowicie nową zabudowę. Berliet zastąpił wysłużonego Stara 244, który swoje lata świetności ma już za sobą, a druhowie zmagali się z ciągłymi naprawami.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele lokalnych władz, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP – st. bryg. Marek Kamiński, komendant miejski KM PSP w Jeleniej Górze – bryg. Radosław Fijołek, główna księgowa w KM PSP w Jeleniej Górze – bryg. inż. Barbara Janus, Michał Orman – wójt gminy Mysłakowice, kapelan strażaków z powiatu jeleniogórskiego – ksiądz Stanisław Bakes, ksiądz z lokalnej parafii – ks. Mariusz Witczak, strażacy z Czech – SHD HORNI MARSOV, druhowie z ościennych jednostek, znajomi, przyjaciele oraz mieszkańcy Łomnicy i Gminy Mysłakowice.

W trakcie uroczystości uroczyście wkopano drzewo z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości w ramach projetku EKO Historia.

W imieniu całej redakcji portalu Jelenia Góra 998, serdecznie gratulujemy jednostkom nowych pojazdów oraz życzymy tyle samo powrotów co wyjazdów!

Jeden komentarz do “Przekazanie samochodów dla OSP Łomnica i Bukowiec!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*