pow.jeleniogórski: Pożary traw i nieużytków.

pow.jeleniogórski: Pożary traw i nieużytków.


Jak co roku w okresie między zimą a wiosną, powraca temat pożarów łąk, traw i nieużytków. Bezmyślność oraz brak ostrożności to przyczyny pożaróww regionie.

Ul. Bema, Krośnieńska czy Wyczółkowskiego w Jeleniej Górze to tylko trzy z pośród wielu interwencji jeleniogórskich strażaków. Jednak do największego pożaru doszło w Głębocku. Z jego ugaszeniem walczyło 6 zastępów straży pożarnej. Pożary traw i nieużytków miały wczoraj (11.03.2018r.) miejsce praktycznie na terenie całego powiatu jeleniogórskiego Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jedni traktują to jako głupi wybryk i żart, inni „porządkują” w ten sposób swoje tereny.

Byliśmy bezpośrednimi świadkami kilku akcji straż pożarnej. Strażacy nie zdążyli jeszcze ugasić bieżącego pożaru a otrzymywali już nowe zgłoszenie. Do gaszenia traw, strażacy używają tłumic oraz wody, w zależności od wielkości płomieni oraz od obszaru objętego pożarem.

Przypominamy, że te bestialskie praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Foto: OSP Jelenia Góra-Sobieszów, OSP Miłków.

Jeden komentarz do “pow.jeleniogórski: Pożary traw i nieużytków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*