pow. jeleniogórski: Ciągłe pożary traw.

pow. jeleniogórski: Ciągłe pożary traw.


Jak co roku w okresie wiosennym, powtarza się temat pożarów łąk, traw i nieużytków. Bezmyślność oraz brak ostrożności to przyczyny pożarów w regionie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jedni traktują to jako głupi wybryk i żart, inni „porządkują” w ten sposób swoje tereny.

Byliśmy bezpośrednimi świadkami kilku akcji straż pożarnej. Strażacy nie zdążyli jeszcze ugasić bieżącego pożaru a otrzymywali już nowe zgłoszenie. Do gaszenia traw, strażacy używają tłumic oraz wody, w zależności od wielkości płomieni oraz od obszaru objętego pożarem.

Przypominamy, że te bestialskie praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Na zdjęciach widoczny pożar traw i nieużytków przy ulicy Anieli Krzywoń w dniu 05.05.2018r. Ogień był w trzech różnych miejscach. Prawdopodobną przyczyną tego pożaru było podpalenie – głupi żart. W działaniach brały udział cztery zastępy straży pożarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*