Podręczna apteczka na wakacje

Podręczna apteczka na wakacje


Nie ma „złotego środka”, czyli kompletnego zestawu medykamentów, który zapewni pomoc każdemu i w każdych okolicznościach. Przygotowując się do wyjazdu z pewnością należy uwzględnić indywidualne potrzeby członków rodziny. Inne preparaty mogą nam się przydać kiedy jadą z nami małe dzieci, a zupełnie inne gdy wybieramy się w podróż z z osobą w podeszłym wieku, czy przewlekle chorą. W większości przypadków nie wybieramy się w dzikie głusze gdzie bylibyśmy odcięci od świata, a i komunikacja (telefony, transport) jest znacznie łatwiejsza niż np. 10-15 lat temu. Mając na uwadze z kim i dokąd jedziemy zestaw leków, które pozwolą nam zaradzić najpilniejszym potrzebom możemy ograniczyć do podstawowego minimum.

W każdej apteczce powinny się znaleźć:
– termometr
– mimo, że objawy podwyższonej temperatury umie rozpoznać niemalże każdy, jednak raczej nikt nie potrafi określić precyzyjnie jej wysokość, a należy pamiętać o jej fatalnych skutkach gdy przekracza 39 st. C (zwłaszcza u małych dzieci) lub kiedy stan chorego w wyraźny sposób ulega pogorszeniu.
– pęseta – zajmuje mało miejsca, a może być niezbędna jeśli będziemy musieli wyciągnąć drzazgę lub usunąć kleszcza.
– leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – dobieramy je uwzględniając wiek wyjeżdżających (oraz w przypadku dzieci – wagę). Pamiętaj, że u dzieci poniżej 12 roku życia nie wolno stosować aspiryny i jej pochodnych ze względu na ryzyko wystąpienia rzadkiego zespołu Rey’a, który może stanowić zagrożenie dla życia. Najczęściej stosuje się środki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Jeśli chcesz mieć pewność, że właściwie wybierasz środki dla swoich najbliższych – skorzystaj z wiedzy fachowca i … poradź się farmaceuty :-)
– leki i preparaty na dolegliwości żołądkowe – stołowanie się  w w wakacyjnych knajpkach, budkach z lodami, goframi czy chociażby zmiana diety może doprowadzić do zatrucia. Dlatego warto mieć coś, aby temu zaradzić. Zacznijmy od kropli żołądkowych. Pakując apteczkę na wyjazd powinniśmy uwzględnić zarówno możliwość biegunki (węgiel na zatrzymanie i preparat przeciwko odwodnieniu  przy biegunce lub wymiotach) jak i zaparcia.apteczka
– środki opatrunkowe – skaleczenia i otarcia mogą zdarzyć się wszędzie, więc i na wakacjach. Pamiętajmy o plastrach opatrunkowych, plastrach na pęcherze, jałowych gazikach, bandażach opatrunkowych i chociaż jednym elastycznym, który w razie nagłego urazu możemy wykorzystać jako temblak. Dobrze również spakować coś na stłuczenia i skręcenia oraz maść lub żel przeciwzapalny i przeciwbólowy.
– środki do dezynfekcji ran – najczęściej drobne skaleczenia wystarczy po prostu przemyć bieżącą wodą. Jednak dobrze mieć również wodę utleniającą lub gotowy gazik odkażający. Przy poważniejszych zranieniach (nie chodzi o powierzchnię zranienia, ale również o  głębokość rany), czy mocno zabrudzonych konieczna jest wizyta u lekarza. Pomimo obowiązkowych szczepień przeciw tężcowi, które dostajemy w dzieciństwie nie uodporniamy się na tą chorobę na całe życie i warto profilaktycznie zadbać o to, aby się nie zarazić nią przez własne zaniedbanie.
– sól fizjologiczna – będzie idealnym rozwiązaniem jeśli konieczne będzie przepłukanie podrażnionego oka, czy nosa – najlepiej w małych opakowaniach jednorazowych.
– środki odstraszające owady i łagodzące ukąszenia – warto wybierać takie, które zabezpieczą nas nie tylko przed meszkami, czy komarami, ale również (a może przed wszystkim) kleszczami. Konsekwencje pogryzienia mogą być bardzo różne od uporczywego swędzenia po roznoszoną przez kleszcze boreliozę, na którą nie ma szczepionki! – stąd lepiej zapobiegać ugryzieniom w każdej postaci. Pamiętajmy o wapnie, które może nam się przydać zarówno w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej w wyniku ukąszenia jak i podczas ewentualnego przeziębienia.
– kremy chroniące przed promieniowaniem UV – wybierając preparat kierujmy się nie tym jak szybko chcemy zmienić kolor swojej skóry na czekoladowy, ale jej rodzajem i czasem w jakim będziemy wystawieni na promieniowanie słoneczne. Im większy filtr tym lepiej. Może mniej intensywna opalenizna, ale zdrowsza skóra. Dobrej jakości produkty chronią nas nie tylko przed poparzeniem słonecznym, ale również zmniejszają ryzyko zachorowania na czerniaka.
– środki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej – o chorobie lokomocyjnej najczęściej wiemy, a preparaty zaradcze możemy nabyć niemalże wszędzie. Jednak może się zdarzyć, że zmienimy środek komunikacji i nieprzyjemne objawy pojawią się u osoby, która wcześniej się na nie nie uskarżała. Warto wówczas mieć przy sobie coś co może nam pomóc.

Przygotowanie apteczki, tak aby była dla nas przydatna to jedno, a jej przechowywanie to drugi ważny element, który może mieć wpływ na możliwość udzielenia pierwszej pomocy.
Pamiętajmy, aby chronić apteczkę przed wysoką temperaturą, wilgocią,  bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli kompletujemy nasz zestaw ze środków posiadanych w domu sprawdźmy terminy przydatności pakowanych medykamentów.

 

Bezpośredni link do artykułu: http://divemed.pl/podreczna-apteczka-na-wakacje/