p.jeleniogórski: Płoną trawy i nieużytki!

p.jeleniogórski: Płoną trawy i nieużytki!


W dniu 06.07.2019r. około godziny 14:00 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw pomiędzy ul.Sygietyńskiego a al.Jana Pawła II w Jeleniej Górze.

Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu zgłoszenie zostało potwierdzone.Pożarem objęte było około 20m2 suchych traw nieopodal budynku Poczty Polskiej. Pożar został szybko ugaszony.

Siły i środki na miejscu działań:
– 341[D]21 – GBA 3/36/4,2 – Scania P360 / WISS – JRG 1 Jelenia Góra.

To nie jedyny pożar traw w tym dniu. Do kolejnego doszło w przeciągu godziny w Jeżowie Sudeckim, Podgórzynie i Szklarskiej Porębie.

Przypominamy, że praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Dodatkowo w związku z panująca suszą, apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Tekst i foto: Łukasz Długosz – Jelenia Góra 998.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*