Otwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Ppoż.

Otwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Ppoż.


Dzisiaj (24.05.2021r.) o godzinie 13:00 na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej numer 1 w Jeleniej Górze, nastąpiło uroczyste otwarcie Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej – w skrócie ICEP.

W obecności Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu – st. bryg. Marka Kamińskiego oraz Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze – st. bryg. Radosława Fijołka nastąpiło uroczyste otwarcie interaktywnego centrum dla dzieci i młodzieży.

ICEP, to miejsce gdzie można poznać wszelkie zagrożenia pożarowe w domu oraz lesie. W trakcie wędrówki można natrafić na pożar, wypadek oraz poznać zasadę działania czujki tlenku węgla.

Niewątpliwie największym zainteresowaniem wśród pierwszych zwiedzających cieszyła się Strefa Bezpieczeństwa, gdzie można zobaczyć jak przedmioty codziennego użytku używane w nieprawidłowy sposób mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu.

Elementem kulminacyjnym wędrówki jest alarm! Dzieci wtedy mają za zadanie przebrać się w mundur strażacki, pokonać tor przeszkód a następnie zasiąść za sterami wozu strażackiego. Po dojeździe na miejsce zdarzenia konieczne jest ugaszenie pożaru.

Warto zaznaczyć, że jest to pierwsze takie centrum na dolnym śląsku, a trzecie w Polsce (zaraz po Chorzowie i Grudziądzu).

Zadanie to zostało zrealizowane ze środków Miasta Jelenia Góra w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskich na rok 2020. Koszt wyniósł blisko 500 tysięcy złotych. Projekt uzyskał rekordową ilość głosów – blisko 1100.

Strażacy już niebawem planują uruchomić specjalną platformę, gdzie będą mogły rejestrować się grupy w celu odwiedzenia Interaktywnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej.

Pierwsze zwiedzanie zaplanowane jest na 1 czerwca, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Tekst i foto: Paweł Michałkiewicz – Jelenia Góra 998

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*