Nowy podnośnik dla jeleniogórskich strażaków.

Nowy podnośnik dla jeleniogórskich strażaków.


Dnia 23 grudnia 2014r, do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze przyjechał nowy samochód pożarniczy specjalny – podnośnik. Powiedzieć można – prezent pod choinkę.Samochód jaki otrzymała jeleniogórska straż pochodzi z przetargu  „Dostawa
dziesięciu samochodów specjalnych z podnośnikiem i drabiną ratownicza o
wysokości ratowniczej 23 m z możliwością ograniczania stref skażeń na
wysokości.” ogłoszonego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

 

Pojazd zabudowany został przez firmę WISS Bumar – Koszalin, na podwoziu MAN TGL 12.250.

Nowy podnośnik posiada napęd 4×2, a na swoim wyposażeniu posiada między innymi: skokochron, zestaw ratownictwa medycznego PSP R-1 razem z deską, aparaty ochrony dróg oddechowych, armaturę wodno-pianową. Podnośnik wyposażony jest również w drabinę oraz działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min, które sterowane jest bezprzewodowo.

 

Podnośnik hydrauliczny posiada wysokość roboczą 25m i max. wysięg roboczy 12,5m. Podnośnik wyposażono w 2-osobowy kosz ratowniczy o max. udźwigu 265kg. Kosz z
automatycznym poziomowaniem oraz z 2-ma zaczepami do przypięcia szelek bezpieczeństwa.

 

Dodatkowo kosz posiada możliwość obrotu w zakresie ±30°. Należy wspomnieć, że poprzedni podnośnik posiada wysokość roboczą 18m (dosięgnąć może około 4 piętra budynku), nowy jest o 7m wyższy (dosięgnąć może około 7 piętra budynku).

 

Pojazd wyposażony został w system świetlno-akustyczny firmy Federal Signal (lampy błyskowe, kierunkowe, sygnalizacja dźwiękowa z wyborami trybów działania) z nagłośnieniem o mocy max. 200W.

 

Sterowanie podnośnikiem odbywa się za pomocą joysticków z poziomu kolumny i kosza.

 

Samochód o kryptonimie 342[D]53 zlokalizowany będzie w garażu JRG nr 2 przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Zastąpi on dotychczasowy podnośnik SH-18 na podwoziu Star 200.

 

Nowy wóz strażacki oznaczony będzie symbolem SHD-25. Do podziały bojowego włączony zostanie najprawdopodobniej po nowym roku.

 

Wraz z przyjazdem nowego podnośnika strażacy odbyli szkolenie z zakresu obsługi, który poprowadzili pracownicy WISS Bumar – Koszalin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*