Jelenia Góra: Pożar nieużytków na ul.Wolności.

Jelenia Góra: Pożar nieużytków na ul.Wolności.


Dnia 7.04.2019, około godziny 18:00, do Stanowiska Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze wpłynęło zgłoszenie o płonących trawach w okolicy ul. Wolności 127.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z JRG 1 Jelenia Góra. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu, zgłoszenie zostało potwierdzone. Paliło się około 300 m2 traw, podpalonych w pobliżu budowanego marketu. W trakcie prowadzenia akcji gaśniczej z powodu szybkiego rozprzestrzeniania się ognia i zbliżenia się go do zabudowań pobliskiej hurtowni, zadysponowano dodatkowo zastęp z OSP Sobieszów. Działania strażaków polegały na ugaszeniu pożaru za pomocą tłumic oraz podaniu prądu wody w natarciu. Na miejsce został wezwany patrol policji celem ustalenia osoby odpowiedzialnej za dokonanie podpalenia.

To nie jedyne zgłoszenie dla strażaków do palących się traw w ostatnich dniach.

Przypominamy, że praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Siły i środki na miejscu zdarzenia:
– 341[D]21 – GBA 3/36/4,2 – Scania P360 / WISS – JRG 1 Jelenia Góra,
– 349[D]21 – GBA-Rt 2,5/28 – Mercedes Benz Atego 1329 / BoCar – OSP KSRG Jelenia Góra-Sobieszów,
– Policja.

Tekst i foto: Łukasz Długosz – Jelenia Góra 998.

Jeden komentarz do “Jelenia Góra: Pożar nieużytków na ul.Wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*