Jelenia Góra: Pożar lasu, traw i nieużytków.

Jelenia Góra: Pożar lasu, traw i nieużytków.


Jak co roku w okresie między zimą a wiosną, powraca temat pożarów łąk, traw i nieużytków. Bezmyślność oraz brak ostrożności to przyczyny pożarów w regionie.

W dniu dzisiejszym tj. 05.04.2018 od godziny 11:00 strażacy walczyli z pożarem lasu na Wzgórzu Gapy. Działania trwały prawie 5 godzin, w których brały udział zastęp z JRG nr 2, OSP KSRG Jeżów Sudecki oraz OSP Jelenia Góra – Wiejska. Godzinę później strażacy zmagali się z pożarem traw za Tesco, tam z kolei działania prowadziły 3 zastępy.

To nie jedyne pożary, które zanotowała jeleniogórska straż pożarna w ten słoneczny dzień. Trawy paliły się również w Borowicach, Kostrzycy, Miłkowie, Małej Kamienicy oraz w Jeleniej Górze przy ul. Lubańskiej i Spółdzielczej.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jedni traktują to jako głupi wybryk i żart, inni „porządkują” w ten sposób swoje tereny. Byliśmy bezpośrednimi świadkami kilku akcji straż pożarnej. Strażacy nie zdążyli jeszcze ugasić bieżącego pożaru a otrzymywali już nowe zgłoszenie.

Do gaszenia traw, strażacy używają tłumic oraz wody, w zależności od wielkości płomieni oraz od obszaru objętego pożarem.

Przypominamy, że te bestialskie praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

Apelujemy o rozwagę i ostrożne obchodzenie się z otwartym ogniem. Nawet niedopałek wyrzucony z samochodu czy pociągu może doprowadzić do pożaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*