Jak reagować na zagrożenia terrorystyczne?

Jak reagować na zagrożenia terrorystyczne?


Jak reagować na zagrożenia terrorystyczne? To wyjaśniali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

W poniedziałek, 22 lutego br. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jeleniej Górze przy ul. Kochanowskiego odbyło się szkolenie w zakresie reagowania kryzysowego dotyczącego terroryzmu. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podczas spotkania z nauczycielami, pedagogami i samorządowcami omówili sposób postępowanie na wypadek wtargnięcia napastnika na teren placówki publicznej. Funkcjonariusze przedstawili również procedury związane z zachowaniem osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w obiekcie oraz komunikacji w tym zakresie z policją.

Ataki terrorystyczne, do których doszło w ostatnim czasie powodują, że nie tylko przed policją, ale całym naszym społeczeństwem stają nowe wyzwania i obowiązki. Z tego też  powodu  wczoraj, w ZSO odbyło się spotkanie dla przedstawicieli samorządu, dyrektorów, nauczycieli oraz pedagogów placówek oświatowych, które przeprowadzili policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Celem szkolenia było wypracowanie dobrych praktyk i podniesienie poziomu wiedzy uczestników projektu w zakresie zapobiegania i reagowania w przypadku wystąpienia ataków terrorystycznych.

Działania te zostały zainicjowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przygotowało informatory zawierające wskazówki, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym. Oprócz poradników, na takie spotkania został specjalnie przygotowały film pt.: „Wtargnięcie napastnika do szkoły”. Zawiera on wskazówki dla pracowników placówek oświatowych, jak zachować się w podobnych sytuacjach oraz zasady alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Wiele ukazanych w filmie zagadnień było komentowane przez podinsp. Tomasza Szczurowskiego -dowódcę pirotechników z jeleniogórskiej policji, który był jednym z prelegentów poniedziałkowego spotkania.

Tego typu spotkania są skierowane do przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych, w tym szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli samorządów. Działania te wpisują się w założenia Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019.  Mają charakter kaskadowy, więc policyjni specjaliści przekazują wiedzę osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei szkolą swoich pracowników i uczniów. Więcej informacji znajduje się na stronie MSWiA.

podinsp. Edyta Bagrowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*