Ćwiczenia z rat.tech. z udziałem pojazdów ciężarowych.

Ćwiczenia z rat.tech. z udziałem pojazdów ciężarowych.


W sobotę (27.10.2018r.), odbyło się Seminarium poświęcone działaniom z zakresu ratownictwa technicznego podczas zdarzeń z udziałem samochodów ciężarowych.
Zajęcia rozpoczęły się częścią teoretyczną w czasie której omawiano jakie mogą być warianty wypadków z udziałem samochodów ciężarowych,  jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia z udziałem samochodu ciężarowego, jak bezpiecznie dostać się do poszkodowanego kierowcy, na co zwrócić uwagę podczas osłabiania konstrukcji kabiny w celu wydobycia poszkodowanego z wraku pojazdu. Wymieniano się doświadczeniami zdobytymi podczas prowadzenia akcji ratunkowych z udziałem samochodów ciężarowych.
Następnie część praktyczna, którą prowadzono na dwóch samochodach ciężarowych TATRA udostępnionych przez firmę „DOBROWOLSKI Transport i Koparki”, Przećwiczono wariant ewakuacji poszkodowanego przygniecionego pod kołem pojazdu (unoszenie pojazdu za pomocą poduszek i rozpieraków hydraulicznych) ewakuację poszkodowanego z pojazdu przez drzwi, poprzez wykonanie otworu w tylnej części kabiny; gdy pojazd znajdował się na kołach oraz wersję gdy pojazd był przewrócony na boku. Na koniec zajęć pokazano metodę „Skandynawską”, która polega na odciągnięciu przedniej części kabiny za pomocą łańcuchów i pojazdu straży pożarnej.
Pragniemy podziękować Strażakom z OSP Ścięgny oraz firmie „Dobrowolski Transport i Koparki” za organizacje seminarium oraz Panom Bartoszowi Klich i Kamilowi Hartwig z firmy WEBER RESCUE Polska za chęć dzielenia się swoimi umiejętnościami i zdobytą wiedzą oraz za poświęcony czas. Czekamy na kolejne takie seminarium!

Foto i tekst: Łukasz Długosz

Jeden komentarz do “Ćwiczenia z rat.tech. z udziałem pojazdów ciężarowych.

  1. Ćwiczenia naprawdę były zorganizowane na najwyższym poziomie! Zdjęcia są mega super! Oby takich więcej spotkań na ćwiczeniach a nie w życiu codziennym!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*