Apel straży pożarnej w sprawie wypalania traw.

Apel straży pożarnej w sprawie wypalania traw.


Od przeszło ponad trzech tygodni, każdego dnia strażacy otrzymują telefony o pożarach traw i nieużytków. Notują nawet kilka wyjazdów dziennie. Sytuacja jest powtarzana od wielu lat. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczne jest wypalanie traw. Jedni traktują to jako głupi wybryk i żart, inni „porządkują” w ten sposób swoje tereny. W tym sezonie, jeleniogórscy strażacy wyjeżdżali już 125 razy do pożarów traw i nieużytków (dane na dzień 20.03.2015).

Zapraszamy do obejrzenia apelu jeleniogórskiej straży pożarnej w sprawie wypalania traw i nieużytków.

Apel jeleniogórskiej straży pożarnej w sprawie wypalania traw i nieużytków

Przypominamy, że te bestialskie praktyki palenia traw, zagrażają bezpośrednio przyrodzie i są w Polsce absolutnie zakazane, stanowi o tym ustawa z dnia 16.IV.2004 r. o ochronie przyrody:

Art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

 

Art. 131. Kto: (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny.

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Zawsze możesz zwrócić uwagę podpalaczowi. Jednak bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem jest poinformowanie straży pożarnej i policji. Dzwoń pod numer 998 – Państwowa Straż Pożarna i 997 – Policja.