25. Manewry Ratownicze „Ćwiartka”.

25. Manewry Ratownicze „Ćwiartka”.


Dzisiaj (13 czerwca 2018) punktualnie o godzinie 15:00 na terenie JRG 1 w Jeleniej Górze, rozpoczeły się kolejne 25. Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Ćwiartka”.

Dokładnie 40 zepołów z terenu dolnegośląska, ale nie tylko przyjechało do kotliny jeleniogórskiej, aby przez trzy dni poszerzać swoją wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pośród wszystkich uczestników są strażacy zarówno z Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej, ratownicy, studenci ratownictwa medycznego, funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Wrocławia oraz strażacy z Czech.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości oraz odprawie, zespoły udały się do Borowic, gdzie wysłuchali wykładów między innymi lek. Wojciecha Kopackiego – koordynatora medycznego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu oraz Mariusza Bryłki – funkcjonariusza Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Po zakończonych wykładach, zespoły w różnych odstępach czasowych udadzą się na zadania nocne.

Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu. – mówi mł. bryg. Andrzej Ciosk – Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Jeleniej Górze.

AKTUALIZACJA O ZADANIA NOCNE z 13.06.2018r.

Od godziny 21:00 w różnych odstępach czasowych z bazy w Borowicach zespoły zaczęły wyjeżdżać na punktu zadaniowe.  Uczestnicy musieli się zmierzyć między innymi z podtopioną osobą, nurkiem, który dostał zawału po wyjściu z wody, osobą, która spadła z wysokości i doznała urazu głowy i kończyny oraz poszkodowanymi w wypadku komunikacyjnym – złamanie kości udowej oraz przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia.

AKTUALIZACJA O ZADANIA z 14.06.2018r.

W trakcie drugiego dnia uczestnicy zaczęli swoje zmagania od zdarzenia masowego na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze. W budynku doszło do ataku terrorystycznego oraz wybuchu bomby, w wyniku czego wiele osób zostało poszkodowanych. Pierwszy przybyły na miejsce zespół musiał przeprowadzić segregację poszkodowanych w zależności od ich obrażeń – TRIAGE. Kolejne zespoły sukcesywnie dojeżdżające na miejsce zdarzenia były wysyłane do konkretnych poszkodowanych. W zadaniu wzięli udział między innymi policyjni pirotechnicy oraz antyterroryści, którzy mieli za zadanie zabezpieczyć jeden ładunek wybuchowy, który pozostał w budynku.

Kolejnym zadaniem była ewakuacja poszkodowanego z pojazdu, który uległ wypadkowi. Uczestnicy przy pomocy różnych narzędzi ratownictwa technicznego wykonywali dostęp do poszkodowanego, a następnie udzelali mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jako ciekawostkę mogli zobaczyć jak jest zbudowany kombinezon policyjnego pirotechnika i jak szybko pomóc mu w zdjęciu go.

Na kolejnej stacji zadaniowej każda z ekip miała dwóch poszkodowanych, którzy ulegli wypadkowi podczas jazdy na rowerze. Jedna osoba poszkodowana doznała urazu obojczyka, natomiast druga była przerażona i nie pozwalała udzielić sobie pomocy. Ratownicy musieli ją uspokoić i przekonać by dała siebie zbadać.

Podczas następnego zadania ratownicy musieli odebrać poród albo udzielić pomocy świerzorodkowi, który miał zaburzenia krążenia i oddychania.

Niewątpliwie najciekawszym zadaniem było wydostanie poszkodowanego z wąskiej i niskiej groty. Na samym początku musieli się przeczołgać wraz ze sprzętem przez bardzo niski korytarz. Następnie po wykonaniu badania urazowego i przełożeniu poszkodowanego na deskę ortopedyczną musieli go ewakuować na zewnątrz groty.

AKTUALIZACJA O ZADANIA z 15.06.2018r.

Podczas ostatniego dnia manewrów, wszyscy uczestnicy mieli do wykonania trzy zadania, podczas których mieli następujących poszkodowanych:
– starsza osoba spadła ze schodów doznając przy tym urazów kończyn,
– osoba spadła z drzewa i doznała urazu czaskowo-mózgowego,
– kobieta po awanturze została ugodzona w brzuch nożem, w innym miejscu był poszkodowany z wytrzewieniem jelit lub raną kłutą klatki piersiowej.

O godzinie 14:00 odbyło się omówienie wszystkich zadań, najczęstszych błędów oraz wyróżnienie ekip, które najlepiej poradziły sobie na poszczególnych stacjach zadaniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*